Zastanawiasz się, co sprawdzić przed zakupem działki? Całkiem słusznie! Rozwaga podczas poszukiwań idealnej parceli na budowę domu może zaoszczędzić ci wielu problemów w przyszłości.

O tym, że budowa domu to niemały wydatek chyba nikogo nie trzeba przekonywać. I choć znalezienie świetnej działki na sprzedaż w wymarzonej lokalizacji może być powodem do świętowania, lepiej zachować zimną krew i dobrze sprawdzić ją przed zakupem.

Co sprawdzić przed zakupem działki?

Jest kilka miejsc, a zarazem kilka dokumentów, które wiele powiedzą ci o działce, którą planujesz kupić. Mało tego, po ich sprawdzeniu będziesz wiedział, czy aby na pewno warto zawrzeć umowę. W przypadku działki powiedzenie „nie kupuj kota w worku” okazuje się wysoce trafne.

Status działki i warunki zabudowy

Status to pierwsza kwestia, która powinna cię interesować podczas poszukiwań działki. Określa on jej przeznaczenie. Często bowiem zdarza się, że prezentowana w ogłoszeniach działka budowlana w rzeczywistości okazuje się być gruntem rolnym.

Jak sprawdzić status działki?

Informacje dotyczące statusu działki znajdziesz w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Wniosek o wypis i wyrys z MPZP należy złożyć do urzędu gminy lub miasta właściwego dla lokalizacji działki. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości, aby taki plan uzyskać – może to zrobić każda zainteresowana osoba. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego znaleźć można również w Internecie na stronach urzędów gmin.

A jeśli interesuje cię działka rolna, koniecznie przeczytaj ten artykuł: Budowa domu na działce rolnej. Jak odrolnić działkę?

Co jeszcze sprawdzić w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego?

MPZP określa przeznaczenie gruntu na terenie danej gminy lub miasta wraz z wytycznymi na temat warunków zabudowy. Może się okazać, że plan ten wprowadza ograniczenia, dotyczące powierzchni budynku czy jego położenia, które całkowicie zmienią twoją koncepcję wymarzonego domu.

W przypadku, jeśli dla danego terenu nie ustanowiono miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, trzeba będzie wystąpić do urzędu gminy lub miasta z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy.

Przed kupnem działki warto również sprawdzić przeznaczenie działek sąsiednich. Może się zdarzyć, że tereny tuż obok działki, którą chcesz kupić, są przeznaczone na produkcję przemysłową. Nawet jeśli na chwilę obecną jest to dobra okolica na budowę domu, wcale nie musi tak być w przyszłości.

Księgi wieczyste

Kolejnym krokiem jest przejrzenie księgi wieczystej. Jedyne, co jest ci potrzebne to jej numer. Możesz to zrobić za pośrednictwem Internetu na portalu: Elektroniczne Księgi WieczysteNajważniejsze będzie sprawdzenie stanu prawnego działki, a więc:

  • kto jest jej właścicielem lub użytkownikiem;
  • czy nie jest obciążona hipoteką;
  • czy nie występują roszczenia ze strony osób trzecich.

Ewidencja gruntów

Ważne z punktu widzenia kupującego informacje znajdują się również w ewidencji gruntów. Dotyczą one powierzchni działek, ich granic geodezyjnych, ewentualnie posadowionych na nich budynków itp. Trzeba jednak pamiętać, że wypis z ewidencji gruntów jest odpłatny, a dostęp do niektórych danych może być niemożliwy bez uzasadnionej przyczyny.

Droga dojazdowa

Bardzo ważną kwestią jest to, czy droga dojazdowa do posesji jest drogą publiczną, czy też prywatną. Możesz to sprawdzić na przykład we właściwym dla położenia działki urzędzie gminy. Jeśli droga dojazdowa jest drogą prywatną, może to nastręczać wiele trudności. Wówczas konieczne będzie uzyskanie zgody na użytkowanie od właścicieli działek sąsiadujących, a w skrajnych przypadkach przeprowadzenie postępowania sądowego. Z tego powodu, szukając odpowiedniej działki na budowę domu, lepiej rozejrzeć się za nieruchomościami, które mają dostęp do drogi publicznej.

Uzbrojenie działki

Przyłącza do sieci wodociągowej, elektrycznej, gazowej i kanalizacyjnej to kolejna kwestia, którą warto sprawdzić przed zakupem działki. Jeśli teren nie będzie uzbrojony, należy liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów związanych z doprowadzeniem mediów.

Jak sprawdzić uzbrojenie terenu? W bardzo prosty sposób. Na Geoportalu Krajowej Infrastruktury Informacji Przestrzennej dostępna jest aplikacja w postaci mapy. Aby sprawdzić uzbrojenie, należy przybliżyć obszar, na którym znajduje się działka i zaznaczyć pole dotyczące interesujących nas warstwy mapy.

Alternatywnie, informację o uzbrojeniu można też uzyskać w Wydziale Geodezji właściwym dla terenu, na którym znajduje się działka. W razie wątpliwości warto skontaktować się z dostawcami konkretnych mediów i popytać, jak to w rzeczywistości wygląda, aby uniknąć dodatkowych kosztów na etapie budowy.

Badania gruntu

Przed zakupem działki budowlanej warto również zlecić badania gruntu. Ich wynik będzie ważny na etapie powstawania projektu domu i wyboru sposobu posadowienia budynku.

To od rodzaju gruntu i podjętych decyzji będzie też zależała trwałość domu w kolejnych latach użytkowania. Wiedza, którą uzyskasz z takich badań, może być pomocna w negocjacji ceny działki. Może też uchronić cię przed nietrafioną inwestycją w nieodpowiednie rozwiązania lub grunt, na którym nie można postawić domu.

Historia działki, rzeczywiste ukształtowanie, okolica

No i na koniec polecam małe zwiady w terenie, gdzie sprawdzisz rzeczywiste ukształtowanie działki oraz co się na niej znajduje. Może uda się spotkać potencjalnych sąsiadów, którzy od lat zamieszkują miejscowość. Często wiedzą oni bardzo dużo o wystawionej na sprzedaż działce, znają jej historię i właściciela (lub właścicieli).

Bardzo cenne okazują się rozmowy z osobami starszymi, dzięki którym można uniknąć nabycia nieruchomości z niespodziankami w postaci zakopanych pozostałości po starych budynkach, niebezpiecznych odpadów itp.

Ciekawym pomysłem jest również spacer po niedalekiej okolicy, w której pragniesz zamieszkać. Rozejrzyj się, czy nie ma tam jakichś obiektów, których obecność będzie dla ciebie uciążliwa (kluby, ubojnie, fabryki).

Co sprawdzić przed zakupem działki? Podsumowanie

Jak więc widzisz, sprawdzenie działki przed zakupem jest bardzo ważne. Mimo że zaznajomienie się z niektórymi dokumentami i zlecenie badań może wiązać się z dodatkowymi kosztami, warto się na nie zdecydować, by w przyszłości nie stracić o wiele więcej.

Wiadomo, że sprawdzenie każdej interesującej nas działki w tak szczegółowy sposób może być trudne i kosztowne. Jednak jeśli już znajdziesz tę odpowiednią, polecam sprawdzenie wspomnianych przeze mnie kwestii przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie.

Pamiętaj też, że niektóre informacje o nieruchomościach dostępne są w Internecie całkowicie bezpłatnie, co może być pomocne już na etapie przeglądania ofert.